مطالب مشابه

2 Comments

 1. 1

  سلیم

  سلام
  اول از همه تشکر می‌کنم بابت زحمتی که برای تولید این محتوا کشیدید. (نمی‌دانم مطلبتان ترجمه از یک مقاله است یا از چندین منبع استفاده کرده‌اید به هر حال شایسته است که به مقاله یا منابع مورد استفاده ارجاع داده شود. این طوری اعتبار مقاله‌تان نزد مخاطب خاص بالا می‌رود. مخاطب عام هم استفاده‌ی خودش را می‌کند)
  خواستم در این فرصت نقدی را با شما در میان بگذارم. بگذارید به حساب بازخورد از یک مخاطب:
  مقاله با یک پیش‌فرض نادرست شروع شده و آن این است که کاریزما را برای برخی خدادادی دانسته و پس از آن تصریح کرده که برای کسانی هم که از این موهبت برخوردار نیستند می‌تواند اکتسابی باشد. سپس در ادامه، چون محتوای مقاله در مورد جذابیت ظاهری است، یک پیش‌فرض دیگری را مبنا قرار داده و آن این است که عقل مردم به چشمشان است. این حرف تقریبا درست است اما گویی محتوای مقاله، آن کاریزمای اکتسابی را منحصر در جذابیت ظاهری دانسته.
  علت نادرستی پیش‌فرض اول: ما ژنی به اسم کاریزما نداریم که برخی خدادادی یا ذاتی از آن برخوردار باشند و برخی خیر! کاریزما کاملا اکتسابی است. برخی به خاطر شرایط زندگی و تربیتی طوری شخصیتشان ساخته می‌شود که ما در آن‌ها رگه‌هایی از جذبه می‌بینیم و اسمش را گذاشتیم کاریزما و تصور می‌کنیم کاریزما در این‌ها ذاتی است.
  مورد دوم: شاید با شیک پوشی و داشتن یک رویه لاکچری، و نهایت استفاده از «عقل مردم در چشمشان است» تصور کنیم کاریزمایی برای خودمان دست‌و‌پا کرده‌ایم. اما اصل کاریزما به شخصیت آدم‌ها برمی‌گردد نه به ظاهر و تظاهر آن‌ها. شاید ایده‌ی این مقاله در مواردی جواب بدهد اما در همه موارد زندگی خیر! به خصوص در بلند مدت! یک ایده‌ی کاملا موقتی و گذرا برای دستیابی به کاریزمای کاذب!
  اصل کاریزما چگونه بوجود می‌آید؟
  اگر زندگی افراد دارای کاریزما را مورد مطالعه قرار بدهیم یک چیز مشترکی در همه این‌ها می‌بینیم و آن حقیقتِ کاریزماست. حقیقت کاریزما یک مبنای تربیتی دارد. کسانی که خودشان را متعهد به یک هدف یا آرمان قرار بدهند و زندگی و راحتی‌شان را فدای این آرمان بکنند، چنان شخصیتی پیدا می‌کنند که دارای جذبه است.
  من دیگه بیشتر از این توضیح نمی‌دم. ولی یک نکته مهم با شما در میان می‌گذارم. تولید محتوا یک فعالیت ارزشمند است اما از کدام منابع تغذیه می‌کنید؟ مطلبی که با شما در میان گذاشتم حاصل مطالعات تخصصی‌ام در زمینه شخصیت شناسی و روان‌شناسی موفقیت است. اگر می‌خواهید تولید محتوای قوی داشته باشید باید خودتان اهل مطالعه باشید یا با افراد متخصص در ارتباط باشید. نه این‌که چشم و گوش بسته هر مطلبی ترجمه و در اختیار دیگران قرار داده شود.
  امیدوارم از این پیامم دلزده نشوید. آن را به حساب بازخورد از یک مخاطب دلسوز بدانید. نمی‌دانم چرا وقت گذاشتم و این‌ها را با شما در میان گذاشتم در حالی که می‌توانستم مثل خیلی مخاطبان دیگر بعد از مطالعه سریع از وب‌سایتتان خارج شوم. این پیام را با شما در میان گذاشتم در حالی که نه توقع دارم آن را تأیید کنید و اگر هم خوشتان نیامد مختارید که آن را نپذیرید. عاقل را به یک اشاره کفایت است.
  به هر حال کارتان را ادامه دهید اما قدرتمند. با مطالعه قوی. طوری که مخاطب خاص هم نتواند مویی از آن اشکال و ایراد ببیند. این‌طوری برای خودتان اعتبار بوجود بیاورید. نه مثل آن ایده‌ی مقاله که یک کاریزمای موقتی و کاذب را پیشنهاد می‌دهد. شما هم دنبال اعتبار موقتی و کاذب نباشید. کاملا بلند مدت فکر کنید.
  موفق باشید.

  پاسخ
  1. 1.1

   ارشاد کرمی

   سلام دوست عزیز!
   ممنون از وقتی که گذاشتید و نظر خودتان را بیان کردید. در ابتدای مقاله گفته شده که قسمتی از کاریزما می تواند ذاتی باشد و با تمرین می توان آنرا کامل کرد و هرچه بیشتر جذاب بود؛ همچنین ذکر شده که بخش اعظم آن اکتسابی و قابل دست یابی است.
   اما نکته دیگر در مورد وبسایت ما و مخاطب هدف ما است. ما یک وبسایت تخصصی روانشانسی نیستیم و مخاطب ما انتظار موضوعات تخصصی را ندارد، در این مقاله هم عموم مردم را در نظر گرفته ایم و تنها در مورد کلیات و ظاهر بحث شده است.
   با کمال میل نقد شما را می پذیریم و خوشحال هستیم که مخاطبان ریزبین و نکته سنجی مانند شما را داریم و این موضوع به بهتر شدن ما کمک می کند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *تمام حقوق متعلق به رونگار است

مطالب آموزشی و اخبار جدید را در ایمیلتان دریافت کنید

تبریک! شما با موفقیت عضو خبرنامه وبلاگ رونگار شدید